Problemy z siecią energetyczną w Zielonej Górze – zbyt wysokie napięcie w sieci w słoneczne dni.

Zakład energetyczny ma ustawowy obowiązek podłączenia każdej domowej instalacji fotowoltaicznej. Im więcej instalacji tym większe ryzyko, że wszyscy odbiorcy zaczną doświadczać problemów: z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci. Czego w ostatnim czasie regularnie doświadczamy jako odbiorcy ponosząc finansowe i eksploatacyjne konsekwencje. W słoneczne dni regularnie napięcie jest zbliżone do górnej granicy normy czyli 253V. Zdążają się też często sytuacje w których napięcie zdecydowanie przekracza wartości dopuszczalne.

Z jednej strony producenci energii fotowoltaicznej mają problem z wypychaniem energii do systemu przesyłowego. Dobrze pracujący inwerter wyłączy się jeżeli będzie zbyt wysokie napięcie w sieci więc nie sprzedajemy wyprodukowanej z fotowoltaiki energii. Z drugiej strony odbiorcy są narażeni na konsekwencje związane z możliwością uszkodzenia lub wyłączania się czułych na niewłaściwe parametry sieci urządzenia. Głównie chodzi o pompy ciepła. Znam przypadek w którym u naszego mieszkańca nastąpiło uszkodzenie pompy ciepła. Jest też inna konsekwencja zbyt wysokiego napięcia w postaci zwiększonego zużycia prądu przez każdego użytkownika. Żarówka będzie po prostu świecić jaśniej i zużywać więcej energii ze względu na wyższe napięcie z sieci.

Jedynym trwałym lekarstwem na te problemy jest modernizacja sieci energetycznych, aby radziły sobie z przesyłem „w drugą stronę” bez windowania napięcia poza skalę. Na to potrzeba niemałych pieniędzy wiem z kontaktów w PGE Łowicz, że jest przygotowywana jakaś modernizacja naszej sieci.

W naszym wspólnym dobrze pojętym interesie jest zgłaszanie do zakładu energetycznego problemu i „męczenie do skutku”. To problem zakładu energetycznego i to oni mają rozwiązać ten problem.

Karygodną w konsekwencjach praktyką którą niestety obserwujemy bo widać to po pomiarach sieci jest podkręcanie maksymalnego napięcia na inwerterze. Konsekwencje jakie wynikną są nieprzyjemne i kosztowne u ciebie i/lub sąsiadów (stąd kary umowne) a zakład energetyczny łatwo znajdzie winowajcę. Stąd apel do wszystkich właścicieli instalacji fotowoltaicznej.

 1. Sprawdzamy i ustawiamy maksymalną wartość napięcia na inwerterze to 245V – dotyczy właścicieli instalacji fotowoltaicznych .
 2. Piszemy pisma do zakładu energetycznego (wzory poniżej) z prośbą o modernizację sieci oraz usunięcie przyczyn zbyt wysokiego napięcia w sieci. Pismo można wysłać listownie lub poprzez formularz reklamacyjny. Można też podpisane pismo zostawić w mojej skrzynce pocztowej.

Wzory pism:

Jeżeli mamy poprawić swoją sieć i parametry zasilania musimy działać.

2 thoughts on “Problemy z siecią energetyczną w Zielonej Górze – zbyt wysokie napięcie w sieci w słoneczne dni.

 1. Pawle, zgodnie z obowiązującymi normami zakład energetyczny nie odpowiada za szkody powstałe w wyniku różnicy napięcia na poziomie +/- 10% wartości nominalnej, czyli w sieci może być od 207 V do 253 V – i dla PGE to jest norma. Inwerter jaki posiadam -akurat ja- to solaredge i znajduje się on na liście zaakceptowanych przez PGE (jako zgodny)
  Napięcie górne kiedy inwerter rozłącza instalację PV to 250 V czyli poniżej wartości dopuszczalnej przez PGE. U siebie zaobserwowałem że napięcie przy nie pracującej PV to 258 V na jednej z faz. Zgłaszam ten problem regularnie ale niewielki odzew. Posiadam wykresy napięć gdzie w godzinach między 10 a 14 wartości napięć są najwyższe i nie jest to moim zdaniem spowodowane instalacjami PV bo one nie pracują a napięcie jest bardzo wysokie. W dniu wczorajszym najprawdopodobniej napięcie na TARFO w Zielonej Górze zostało obniżone bo dzisiaj nie występuje taki problem mimo pracujących instalacji PV
  Pozdrawiam
  Tomasz Tołkacz

  P.S. – dzisiaj o godzinie 12.43 najwyższe napięcie zaobserwowane w sieci na jednej z faz to 251.76 V pozostałe były – 247 i 243 V

 2. Dostałem kilka informacji potwierdzających fakt stosowania poprawnych ustawień na falownikach oraz potwierdzenie że wysokość napięcia przekracza dopuszczalną wartość. Wynika z tego jasno że są falowniki ustawione na wartości powyżej 250V bo inaczej nie ma możliwości aby napięcie w sieci osiągało wartości przekraczające 253V.

  Po interwencji udało się przekonać PGE do zmiany ustawień na transformatorze i napięcia w sieci są w prawidłowym zakresie. Tak jest przynajmniej na mojej linii. Proszę sprawdzić czy faktycznie potwierdzacie poprawę parametrów zasilania. Dzięki temu wszyscy producenci energii powinni mieć możliwość ciągłej produkcji i sprzedaży energii.

Comments are closed.