Wybory parlamentarne 2023

Sprawdź swoje poglądy z poglądami deklarowanymi przez komitety wyborcze.

Latarnik Wyborczy 2023. To narzędzie uruchamiane przez organizację pozarządową – Centrum Edukacji Obywatelskiej od 2005 roku. Pomaga w podjęciu świadomej decyzji wyborczej przy okazji każdych wyborów. Latarnik Wyborczy pozwala na porównanie swoich poglądów z odpowiedziami deklarowanymi przez komitety wyborcze.

Przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi swoje odpowiedzi Latarnikowi przekazało pięć komitetów wyborczych. Nie udzielił ich komitet Prawa i Sprawiedliwości, więc uzupełniono je na podstawie analizy programu wyborczego. CEO podkreśla, że ma nadzieję na otrzymanie odpowiedzi od PiS w najbliższych dniach i uzupełnienie o nie Latarnika.

Aby dowiedzieć się, do poglądów której partii jest nam najbliżej, należy odnieść się do 20 stwierdzeń, dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Użytkownik może zgodzić się z danym stwierdzeniem, nie zgodzić się lub odpowiedzieć, że nie ma zdania w danej sprawie. Jeśli ma wątpliwości co do treści stwierdzenia, może skorzystać z krótkiego wyjaśnienia, które opisuje dane zagadnienie. Po udzieleniu odpowiedzi Latarnik porównuje je z odpowiedziami komitetów wyborczych i oblicza procentową zgodność.

Latarnik wyborczy 2023 dostępny jest tutaj.