Narodowy Spis Powszechny. Pospiesz się, by uniknąć wysokiej kary

Narodowy Spis Powszechny wciąż trwa. Za odmowę wzięcia udziału grożą wysokie kary. Aby ich uniknąć, należy wykorzystać któryś ze sposobów na spisanie się. Jak się spisać?

Narodowy Spis Powszechny organizowany jest co około 10 lat. Ostatni miał miejsce w 2011 roku, poprzedni z kolei odbył się w roku 2002. Sposobów na spisanie się jest kilka. Warto już teraz wybrać jeden z nich, by uniknąć wysokich kar, które czekają na osoby odmawiające udziału w badaniu.

Za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym czeka nas wysoka kara pieniężna. Mowa tu o grzywnie w wysokości nawet 5000 złotych. Jeśli ktoś zdecyduje się na podanie nieprawdziwych informacji, może spodziewać się o wiele gorszych konsekwencji.

Narodowy Spis Powszechny – kary

Za podanie nieprawdziwej informacji podczas spisu grozi kara pozbawienia wolności. Osoba, która zdecyduje się skłamać podczas wypełniania formularzy Narodowego Spisu Powszechnego, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami, w tym nawet karą 2 lat pozbawienia wolności. Zdecydowanie nie jest więc dobrym pomysłem wpisywanie nieprawdziwych informacji podczas spisywania się.

Jak można się spisać?

Termin, w którym możemy wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym, mija 30 września 2021 roku. Podstawowym sposobem spisania się jest samospis internetowy, którego można dokonać na specjalnej stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego.

Uzupełniającymi metodami są rozmowa telefoniczna z rachmistrzem dzwoniącym z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 oraz rozmowa z rachmistrzem, który odwiedza obywateli w ich domach. Co ważne – nie można odmówić wzięcia udziału w spisie. Kiedy rachmistrz odwiedzi osobę, która jeszcze się nie spisała, nie ma też możliwości, by dokonać spisu przez internet.

Ze względu na to, że nie można odmówić wzięcia udziału w spisie, warto się pospieszyć i dokonać go samemu przez internet. Dla wielu osób jest to korzystniejsze rozwiązanie niż rozmowa z rachmistrzem. Kiedy odwiedzi on nas w naszym domu, niezależnie od sytuacji będziemy musieli z nim porozmawiać. Odmowa sprowadzi na nas wysoką karę.