Gminna Gra Terenowa

Zapraszamy do wzięcia udziału w grze terenowej zlokalizowanej na terenie całej Gminy Andrespol. Szczególnie zachęcamy wszystkich tych, którzy lubią łączyć aktywność fizyczną z wysiłkiem umysłowym.Gra polega na przemieszczaniu się po gminie wg. załączonej mapy. W 16 miejscach oznaczonych na mapie orientacyjnymi punktami umieszczone zostały specjalne tabliczki, na których znajdują się fragmenty hasła. Aby do nich dotrzeć trzeba rozwiązać zagadki. Zagadki nie są trudne, wymagają od uczestników gry trochę wiedzy o gminie, rozeznania w terenie oraz umiejętności abstrakcyjnego myślenia i łączenia faktów. Po odnalezieniu wszystkich lokalizacji i zdobyciu wszystkich fragmentów hasła należy ułożyć z nich zdanie – zapowiedź inwestycji, którą władze gminy postanowiły ujawnić już teraz, na początkowym jej etapie. Fragmenty hasła umieszczone w poszczególnych lokalizacjach nie są umieszczone we właściwej kolejności. Odnalezienie wszystkich fraz stworzy swego rodzaju rozsypankę wyrazową, z której należy ułożyć zdanie stanowiące rozwiązanie gry. W grze może wziąć udział każdy. W dniu dzisiejszym na terenie naszej gminy pojawią się przygotowane przez nas kolorowe tabliczki (przykładową tabliczkę zamieszczamy poniżej) i ten dzień stanowi początek gry. Każdy kto zdecyduje się zagrać może to zrobić w okresie dwóch tygodni tj. od 9 do 23 lipca 2021 r. Pierwsza osoba, która poprawnie ułoży hasło i prześle je na odpowiedni adres mailowy uznana zostanie za zwycięzcę nagrody głównej. Spośród pozostałych uczestników, którzy także nadeślą poprawne hasło, wylosujemy 2 osoby, które także zostaną nagrodzone.

*********

Oto zagadki 🙂

1. Jesteś we wsi stołecznej, udaj się więc do Mariana (niekoniecznie wysłuchać kazania).

2. Cofamy się do czasów PRL-u. W społeczności łódzkiej miejscowość ta znana jest jako kurort wypoczynkowy. Znajduje się tu komfortowy jak na te czasy ośrodek położony w lesie sosnowym. Mieszkańcy „robotniczej Łodzi” przyjeżdżają tu skorzystać z odkrytego basenu, boisk i kortów tenisowych. W małych, drewnianych domkach znajdują spokój i wytchnienie od miejskiego zgiełku.

3. 3 garaże, duże wrota, a w nich sprzęt za milion złota. Gdy wypadek lub się pali, jest tam pusto – pojechali!

4. Jest takie miejsce gdzie nawet wrony zawracają, a niektórzy powiedzą, że wróble tam krańcówkę mają. By granicy nie przekroczyć i na Wolę niechcący wkroczyć, pewien Ludwik obserwuje i drogowskaz pokazuje.

5. Dziś to mały placyk w środku lasu, który nosi ślady czasu. Kiedyś chatka tam powstała, miejsce gdzie leśna brać pomoc zawsze uzyskała. Jej gospodarz – strażnik lasu, znał jego każdy zakątek i pilnował by nie robić hałasu.

6. W krainie mlekiem płynącej pewien osioł pilnuje „starego węża”.

7. Nasz najnowszy nabytek – coś jak ziemia odzyskana. Pilnuje jej piękna panienka w niebieską sukienkę ubrana.

8. Od niedawna w nowym obliczu pewien Janek czyta dzieciom. Bramy przed nikim nie zamyka, więc po hasło niech każdy zmyka.

9. Jest rok 1995. Klasa 3 ze Szkoły Podstawowej w Justynowie jedzie do teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wychowawczyni decyduje się na podróż pociągiem – wygodnie i teatr znajduje się blisko Dworca Łódź Fabryczna. Wyobraź sobie, że jesteś wychowawcą klasy 3. Udaj się do nieistniejącej już kasy na dworcu PKP. Biletów na pewno nie kupisz, ale kolejny fragment naszego hasła tam czeka.

10. Udaj się we wskazane miejsce: 51°44`06.6”N 19°41`28.2”E (51.735170, 19.691172).

11. Pewna ulica gromadziła Wielkiego Ptaka, Kermita Żabę, Ciasteczkowego Potwora, Elmo, Erniego oraz Berta. U nas takie sławy nie mieszkają, ale z wielką sympatią do siebie zapraszają.

12. Tylko jedno z naszych sołectw nazwy „Wieś” się nie wyprze. „Mostem” z inną wsią połączone, na pewnym placyku gromadzi setki dziecięcych uśmiechów i zabaw bez liku.

13. Pewna Panna, acz Królowa, z wieży na swe dzieci patrzy. W małej salce je gromadzi by w wiarę i dobro zaopatrzyć. 14. Rozwiń skrót ORWLP i udaj się we wskazane miejsce.

15. Dowcipnie nazywany naszym lokalnym Nowym Jorkiem. Jego zachodnią granicę wyznacza rzeka. Znajdź miejsce gdzie przecina się ona z trasą na Warszawę, a poznasz kolejny fragment hasła.

16. Kompleks ten graniczy z 5 sołectwami. Zasila go mała rzeczka, ale spotkasz tu tylko grube ryby. Przy chatce rybaka znajduje się hasła ostatnia fraza.