Aktualności w sprawie remontu ul. Głównej

Po zakończeniu fali mrozów roztopy zamieniły remontowany odcinek ul Głównej w tor przeszkód. Po interwencji udało się wyrównać przejazd na 9 poprzecznych przepustach dla zaprojektowanej linii energetycznej.

We wtorek 2 marca pojawił się przedstawiciel wykonawcy który badał stan drogi po 2 miesięcznej przerwie w pracach budowlanych. Zgodnie z otrzymaną informacją od przedstawiciela wykonawcy w środę 3 marca miały rozpocząć się dalsze prace poczynając od wyrównania terenu w śladzie drogi.

Władze gminy mają dylemat związany z dalszym harmonogramem prac. Z jednej strony jest oczekiwanie na możliwie szybkie zakończenie remontu z drugiej strony racjonalność nakazuje zaczekać na zakończenie budowy linii energetycznej przez PGE (Likwidacja napowietrznej linii 15kVA i zakopanie kabla wzdłuż ul. Głównej).

Planowe zakończenie przebudowy ulicy spowoduje prowadzenie kolejnych prac ziemnych w bezpośrednim sąsiedztwie nowo wyremontowanej drogi.

W dniu 3 marca 2021 pojawiła się informacja na temat rozstrzygnięcia przetargu przez PGE. Oznacza to, że w terminie dwóch miesięcy od podpisania umowy przebudowa linii energetycznej zostanie zakończona.

Zakończenie remontu drogi po wykonaniu prac ziemnych wzdłuż ul. Głównej związanej z przebudową linii energetycznej nie oznacza wstrzymania prac drogowych które muszą być jeszcze wykonane. Odłożone w czasie będzie wykonanie nawierzchni asfaltowej.

W mojej ocenie musimy trochę dłużej się przemęczyć aby uniknąć uszkodzeń nowej drogi. Jednocześnie apeluję do władz gminy o negocjacje z PGE i wykonawcą robót energetycznych mających na celu maksymalne przyspieszenie realizacji prac wpływających na opóźnienie ostatecznego terminu zakończenia remontu drogi.

13 thoughts on “Aktualności w sprawie remontu ul. Głównej

 1. Myślę że decyzja o wstrzymaniu wykonywania warstwy asfaltowej jesze na jakiś czas jest całkowicie uzasadniona biorąc pod uwagę zaplanowane ukończenie prac energetyki. Jeszze trochę się przemęczymy ale zniknie napowietrzna linia średniego która w niektórych miejscach szpeci krajobraz Zielonej. Mieszkańcy działek nad którymi linia przechidzi też będą wdzięczni za zdemontowanie dyndających przewodów ;).
  Chciałem dopytać jeszcze o planowaną inwestycję kanalizacji. Czy planowana jest budowa na odcinku od ul. Malowniczej do Liliowej i dalej w stronę Borowej? Bo to kolejny powód dla którego nowa droga powinna poczekać jeżeli jest szansa na inwestycję w njedalekiej przyszłości.

 2. Na ten moment nie jest planowana kanalizacja od ul. Malowniczej w kierunku Borowej.

 3. Panie Pawle jaki w takim razie był sens rozpoczynania remontu drogi w takim okresie skoro teraz, jak wynika z opublikowanej informacji, na 4 miesiące zawieszamy w jakiś sposób prace, a droga pozostaje „rozgrzebana”.
  Gdzie tu planowanie? 🙂

 4. Inwestycje budżetowe są planowane z dużym wyprzedzeniem a ich realizacja jest oparta na dofinansowaniach z różnych źródeł publicznych dostępnych w ramach danego roku budżetowego. Gmina zadbała aby wszyscy operatorzy infrastruktury podziemnej mieli czas i wykonani niezbędne prace przed planowaną inwestycją. Zgodnie z tym latem 2020 prowadziła prace TOYA i Gazownia. Nastąpiło opóźnienie w realizacji projektu PGE. Władze Gminy czyniły wszelkie możliwe starania aby przyspieszyć realizację prac energetycznych. Z drugiej strony wstrzymanie realizacji inwestycji drogowej oznaczało by utratę otrzymanych w tym celu dotacji ze środków poza gminnych. Konieczne zatem było rozpoczęcie prac zgodnie z planem w 2020r. Istniało realne zagrożenie wstrzymaniem prac z przebudową linii energetycznej na 5 lat ze względu na gwarancję drogi. Przyspieszono procedurę w PGE i prace powinny zakończyć się za 2 miesiące. Prace ziemne które blokują zakończenie inwestycji drogowej powinny być zakończone w zdecydowanie wcześniej. W interesie mieszkańców Zielonej Góry jest przeprowadzenie niezbędnej dla poprawnego funkcjonowania zasilania energetycznego przebudowy linii energetycznej 15kVA.

 5. Pytałem w gminie o kanalizację, gdy rozważałem decyzję: przydomowa oczyszczalnia czy szambo. Po kilku telefonach do gminy uzyskałem informację, że w najbliższych latach nie ma planów rozłożenia kanalizacji za ulicą Malowniczą.

 6. Witam, właśnie jak BF pisze również mówiłem Ci (jak pamiętasz) Pawle, że remont tej drogi jest zupełnie bez sensu – a obiecane terminy na koniec roku 2020 były z założenia nierealne. Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak że połamałem 2 felgi aluminiowe i rozerwałem jedną oponę (pojawia się pytanie kto powinien za to zapłacić ??) – na drodze znajdują się duże kawałki asfaltu które obijają samochody, ubytki tłucznia już są tak duże że mając niższy samochód szoruje się podwoziem. A tu informacja, że musimy się wstrzymać jeszcze pare miesięcy. Czy wykonawca nie może uprzątnąć tej rozwalonej starej nawierzchni i w miarę regularnie uzupełniać ubytki. Nadmienię również że poszerzenie tej drogi to chyba było i jest na papierze bo są posesje gdzie podjazdy do domu wchodzą w światło drogi ( nikt pewnie tego nie uzgodnił z właścicielami czy też nie nakazał usunięcia się z pasa drogi , a wykonawca miał to gdzieś po prostu sobie rozwalił droge a to zostawił) , boki tych podjazdów są tak wysoko nad pasem drogi, że wjechanie na coś takiego kołem powoduje zniszczenie felgi i opony. W mojej okolicy już jedno auto skończyło na wyciętym pniu drzewa, które jest bardzo blisko granicy drogi . Czy musi dojść do jakiejś tragedii czy np ktoś mógłby te pieńki usunąć >??? Ale nic my jako mieszkańcy nie poradzimy – droga została zniszczona a planowanie takie jak pisze się na stronie jest delikatnie mówiąc z „d.py” My jako mieszkańcy mówiliśmy o remoncie że jest za wcześnie ale co my się znamy „przecież teraz jest zajebiście „i nie ma się do czego przyczepić.

 7. Wiadomość z ostatniej chwili po rozmowie z wykonawcą drogi.
  W dniu dzisiejszym drogowcy przystąpili do kontynuacji prac zaczynając od zasypania ubytków. Tak wynika z otrzymanej informacji telefonicznej.

 8. A kiedy jest planowana budowa kanalizacji na odcinku Okrężna-Malownicza? W tym roku miał podobno powstać projekt tej inwestycji?

 9. A czy jest planowana kanalizacja na odcinku Orężna – Malownicza? Projekt miał powstać w tym roku

 10. Bardzo się cieszę, że pojawiły się komentarze pod przekazywanymi wiadomościami na stronie internetowej. To znaczy że czytacie Państwo te wiadomości.
  Przypominam że wszystkie komentarze są moderowane dla bezpieczeństwa przekazywanych treści. W związku z tym na ukazanie się komentarza na stronie trzeba poczekać. Z przyjemnością akceptuje wszystkie wpisy w możliwie krótkim czasie.

 11. Z wpisu zrozumiałam, że prace przeciągną się bo 2 miesiące, ale ktoś inny, że o 4. Hmm… Jak należy rozumieć info z notatki? Jakkolwiek by nie było, jazda po tym, co zostało z Głównej, jest niebezpieczna. Kto zresztą da gwarancję, że po 4 m-cach się nie okaże, że PGE nie wyrobiła się z niczym? Informacje z różnych źródeł są różne – urzednik z gminnego działu inwestycji twierdzi, że prace zaraz się skończą. A co na to wszystko wykonawca – spokojnie będzie czekał na swoje wynagrodzenie aż PGE kiedyś tam skończy ściąganie tego kabla???

 12. Proszę pamiętać, że to jednak za całość inwestycji odpowiada Gmina która działa w mocy prawa i podpisanych umów.

Comments are closed.