Efekty sprzątania sołectwa Zielona Góra

Dziękuję wszystkim mieszkańcom Zielonej Góry którzy aktywnie wzięli udział w akcji porządkowania sołectwa. To pierwsza tego typu zorganizowana akcja która przyniosła wymierny efekt. Ilość zebranych śmieci z okolic dróg i lasu jest ogromna. Powyższa ilustracja to tylko niewielka część nadesłanych zdjęć przez uczestników akcji. Uczestników ucieszyła inicjatywa pojawiły się również głosy z apelem o kontynuacji tego typu akcji w przyszłości.

Z dużą przyjemnością jechało się rowerem w godzinach popołudniowych po pozbawionych przydrożnych śmieci ulicach Zielonej Góry. Równie dobrze prezentowały się główne szlaki prowadzące do lasu. *)

Z konsternacją stwierdziłem, że w akcji w zasadzie nie brały udziału dzieci i młodzież. 20 września 2019 to właśnie oni zorganizowali ogólnoświatową akcję protestacyjną w obronie środowiska naturalnego na Ziemi. Czyżby na terenie naszego sołectwa młode pokolenie nie identyfikowało się z ekologią i przyszłością życia na planecie? Mam nadzieję, że się to zmieni.

Wiem również, że wielu mieszkańców nie potrzebuje tego typu akcji i sukcesywnie wykorzystując spacery w lesie i okolicach domu „na co dzień” zbiera śmieci pozostawiane przez innych. To bardzo ważne gdyż z psychologicznego znaczenia dużo trudniej pozostawić śmiecia gdy wokół jest czysto. Porzucone śmieci są cichym przyzwoleniem na dorzucenie kolejnej butelki, opakowania po papierosach itp..

Proszę na koniec o komentarze pod tym artykułem pozwolą one na poznać Państwa opinię i sugestie. Do komentowania nie trzeba się logować.

*) Do ideału zabrakło posprzątania ulicy Malowniczej i ul Głównej przy zakrętach koło Okrężnej.