22 czerwca początek lata, noc świętojańska, fotografie do baneru na stronę sołecką.

Pierwszy dzień lata 2018 coraz bliżej!

Początek lata astronomicznego 2018 rozpoczyna się w chwili przesilenia letniego. Na północnej półkuli pierwszy dzień lata 2018 wypada pomiędzy 21 a 22 czerwca. Tuż po powitaniu astronomicznego lata, którego data jest zmienna, rozpoczyna się lato 2018 kalendarzowe. Jego początek wypada zawsze tego samego dnia i ustalony został na 22 czerwca. W tym roku pierwszy dzień lata 2018 przypada na piątek. Początek lata jest niezależny od położenia Ziemi względem Słońca.
Pierwszy dzień lata astronomicznego jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku. Z kolei następująca po nim noc – najkrótszą. W czasie najkrótszej nocy w roku obchodzona jest zazwyczaj Noc Świętojańska, inaczej Kupały. Wiążące się z tym zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie nocy świętojańskiej rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw. „Wianków”.
Zgodnie z porami roku zmienia się główny baner na naszej stronie internetowej. Proszę o nadsyłanie swoich zdjęć, które mogły by pojawić się w porze letniej. Zdjęcie powinno być wykonane na terenie naszego sołectwa. Zgłaszający musi mieć prawa autorskie i wyrazić zgodę na umieszczenie zdjęcia. Wykorzystane zdjęcie będzie posiadać podpis autora. Proszę zwrócić uwagę na nietypowy poziomy format zdjęcia (1400 x 446 pikseli). Ze standardowego formatu zdjęcia do wykorzystania jest pasek stanowiący nieco mniej niż połowa wysokości poziomej klatki.